BUDOWA POKRYWY OŚWIETLENIOWEJ + CHŁODZENIE

BUDOWA POKRYWY OŚWIETLENIOWEJ + CHŁODZENIE

Opiszę jak budowałam pokrywę do akwarium 112 litrów z przednią ścianka wypukłą.

Pokrywa została wykonana z pleksi o grubości 6mm, natomiast przednia część wykonano z dwóch warstw pleksi o grubości 3mm, wygiętych zgodnie z kształtek przedniej szyby i następnie sklejonej razem. Całość klejona klejem do plastiku i kropelką. Przednia część została wzmocniona trójkątami grubszej pleksi między góra pokrywy, a przednią ścianką. Część górnej części przyklejona na stałe, pozostała zamontowana ruchomo za pomocą zawiacka meblowego.














Pokrywa zamontowana na akwarium za pomocą kształtownika aluminiowego w kształcie litery H na górnej części ścianek szyb akwarium. Na bocznych ścianach pokryw wycięte otwory na zamontowanie wentylatora z jednej strony , a z drugiej kratka do wlotu powietrza.

                    

Wentylatory sterowane regulatorem temperatury, Który włącza i wyłącza wentylatory w zależności od nastawionej wartości temperatury na regulatorze.




W górnej części pokrywy zamontowane świetlówki o mocy 18W . Są zasilane dwoma statecznikami elektronicznymi o mocy 2x 18W. Oświetlenie to jest podzielone na dwa obwody sterowana dwoma cyfrowymi programatorami czasowymi, które włączają i wyłączają oświetlenie zgodnie z zaprogramowanym czasem.

                    

Stateczniki, regulatory temperatury( grzałka I wentylatory), sterowniki oświetlenia zostały zamontowane w osobnej obudowie ze względów estetycznych i nagrzewania obudowy ( a co za tym idzie wody).


Całość dla estetyki została oklejona okleiną meblową samoprzylepną.

2 komentarze:

  1. Pięknie Pani majster :). Nie często spotyka się tak zaradne kobiety. Nie jeden "facet" zleciłby wykonanie takiej pokrywy do warsztatu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    OdpowiedzUsuń