Jak samemu zrobić niepowtarzalne tło


TŁA WEWNĘTRZNE WŁASNEJ ROBOTY

  
tło ze styropianu

Potrzebne będą:
  • Styropian grubości 5-10 cm. 
  • Ostry nóż, lub wypalarka, lub lutownica 
  • Klej wikol 
  • piasek 
  • farba – emalia akrylowa Np. DECORAL 
  • silikon akwarystyczny
Należy przyciąć styropian tak by dokładnie pasował do tylnej ścianki akwarium. Następnie wyciąć wgłębiania i żłobienia wedle własnej wizji, tak by imitowała skałę. Pomalować całe tło wikolem i od razu posypać piaskiem, gdyż klej szybko wysycha. Działanie to ma na celu stworzenie struktury tła przypominającej skałę. Jednocześnie utwardza powierzchnię. Gdy to wszystko w wyschnie, można zacząć malować farbami wg własnego uznania. Można pomalować tło za czarno i następnie coraz to nowe warstwy jaśniejszego koloru nakładać tylko na wypukłości. Świetnie sprawdza się tu metoda suchego pędzla, gdzie każdą następną warstwę jaśniejszej farby nakłada się pędzlem wytartym z nadmiaru np. w kartkę papieru. Im więcej pociągnięć pędzla tym dokładniej i na większej powierzchni jest pomalowane. Wiec należy każdą na stena warstwę malować krócej. Taki styl daje wspaniałą głębię. Na koniec całość przykleja się silikonem akwarystycznym do tylnej ścianki akwarium.



tło Z PIANKI POLIURETANOWEJ


 Potrzebne będą:
  •  Pianka poliuretanowa bez dodatków grzybobójczych i innych tego typu.
  •  Twarda podkładka ( tektura, dykta i inne)
  •  Ostry nóż
  •  Klej wikol
  •  piasek
  •  farba – emalia akrylowa Np. DECORAL
  •  silikon akwarystyczny

 Należy przyciąć podkładkę tak by dokładnie pasowała do tylnej ścianki akwarium. Pokryć w całości cienka warstwą ( pianka rośnie) pianką poliuretanową i zostawić do wyschnięcia. ( około 24 godz.). Następnie wyciąć wgłębiania i żłobienia wedle własnej wizji, tak by imitowała skałę. Pomalować całe tło wikolem i od razu posypać piaskiem, gdyż klej szybko wysycha. Działanie to ma na celu stworzenie struktury tła przypominającej skałę. Jednocześnie utwardza powierzchnię. Gdy to wszystko w wyschnie, można zacząć malować farbami wg własnego uznania. Można pomalować tło za czarno i następnie coraz to nowe warstwy jaśniejszego koloru nakładać tylko na wypukłości. Świetnie sprawdza się tu metoda suchego pędzla, gdzie każdą następną warstwę jaśniejszej farby nakłada się pędzlem wytartym z nadmiaru np. w kartkę papieru. Im więcej pociągnięć pędzla tym dokładniej i na większej powierzchni jest pomalowane. Wiec należy każdą na stena warstwę malować krócej. Taki styl daje wspaniałą głębię. Na koniec całość przykleja się silikonem akwarystycznym do tylnej ścianki akwarium.

Ciekawie to wygląda bez warstwy wikolu z piaskiem, gdyż pianka tworzy liczne dziury – wygląda to troszkę jak pumeks naturalny i można bezpośrednio malować farbami.


tło silikonowe
  
Potrzebne będą:

  • Czarny silikon akwarystyczny
  • piasek

 Chyba najłatwiejsze do zrobienia tło wewnętrzne. Należ dość grubo rozsmarować czarny silikon na tylnej szybie, a następnie wgniatać piasek w silikon tworząc jednocześnie górki i pagórki. Czas schnięcia około 24 godziny.

  



  
tło cementowe

   
Potrzebne będą:

  • Pianka poliuretanowa bez dodatków grzybobójczych i innych tego typu lub styropian 
  • Ewentualnie twarda podkładka ( tektura, dykta i inne)
  • Ostry nóż 
  • Cement ceresit CX5 lub CR65 
  • Silikon akwarystyczny 
  • farba – emalia akrylowa Np. DECORAL 
Początek tworzenia tła identyczny jak w przypadku tła ze styropianu, lub pianki poliuretanowej. Jednaj zamiast wikolu z piaskiem tło maluje się ceresitem. Ja wybrałam CX5 – lepiej dostępny, dostępny również w workach 5 kg, tańszy. Ceresie należy przygotowywać małymi porcjami ( gdyż bardzo szybko wiąże). Konsystencja średnio gęsta – najlepiej wypróbować samemu jaka konsystencja najlepiej odpowiada, z tym, że im masa jest gęściejsza tym bardziej lepka i lepiej przykleja się do tła. Na tym etapie kolejnymi warstwami można jeszcze formować kształt tła. Należy raczej malować kilkoma cienkimi warstwami, niż jedna grubą, gdyż ceresie w trakcie schnięcia grubej warstwy może zacząć pękać, a poza tym schnie dłużej. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, każda następna schnie już bardzo szybko.


  



Takie tło można montować w akwarium już po wyschnięciu ostatniej warstwy. Jednak należy pamiętać, że przez około miesiąc tło cementowe zmienia parametry wody, silnie ja alkalizując – po miesiącu alkalizuje w bardzo niewielkim stopniu. Tło zakończone na tym etapie świetnie nadaje się do akwariów z biotopem Tanganika, czy Malawi, oraz zawsze tam gdzie potrzebujemy wody o odczynie zasadowym. Wygląda bardzo naturalnie.




Jeśli potrzebujemy tło szybko zamontować i nie mamy czasu czekania miesiąca, lub potrzebujemy tło całkowicie neutralne trzeba będzie tło pomalować farbami, podobnie jak tło ze styropianu, lub pianki poliuretanowej. W końcowym efekcie moje tło wyglądało tak:





Kolejna wersja montowania tła ( którą zastosowałam w obecnym akwarium) to praca bezpośrednio na akwarium. Jednak trzeba pamiętać, że pianka wysychając odkleja się od szyby. Dlatego najpierw ponaklejałam silikonem kawałki styropianu i dopiero przestrzenie pomiędzy wypełniałam pianką. Dalej czekałam aż pianka wyschła i formowałam wgłębienia. Dla ułatwienia wielu czynności takich jak wymiana grzałki, wymiana wężyków w rogach akwarium wtopiłam rurko PCV.

tło Z ŁUPKA

  Potrzebne będą:

 Łupki 
  • Silikon akwarystyczny 
  • Kawałki styropianu, lub innej podkładki 

Podobnie jak tło silikonowe, stosunkowo łatwe do zrobienia, jednak wymaga sporo wyobraźni przestrzennej. Niewątpliwą wadą tego tła jest jego waga. Na dno akwarium, pod tło należy podłożyć kawałki styropianu lub inne podkładki, aby zapobiec naprężeniom, mogącym wywołać pęknięcie dna akwarium, Kawałki łupków układa się jedne na drugich począwszy od dna . Należ je jednocześnie przyklejać do siebie i do tylnej szyby akwarium. Ta metoda można tworzyć kompozycję z różnych kolorów kamienia. Ze względów estetycznych należy do łupków jasnych używać silikonu przeźroczystego, a do kolorowych i ciemniejszych czarnego. Zawsze należy uważałby nadmiar silikonu nie wypłynął spomiędzy kamieni gdyż wygląda to mało estetycznie

21 komentarzy:

  1. Wsadzanie do akwarium tła smarowanego wikolem i malowanego farbami, np. proponowanym Decoralem to pomyłka...

    OdpowiedzUsuń
  2. Zupełnie nie rozumiem dlaczego. Są to produkty nietoksyczne. U mnie takie tło funkcjonuje już kilka lat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziwne vikol to klej wodorozcieńczalny, wiec w wodzie klej się rozpuści ! stosuję go w technice decoupage.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. klej wikol jest wodorozcieńczalny, ale po wyschnięciu wodoodporny, tak samo jak akryl... ale czy można stosować w akwarium to mam wątpliwości, ale może nie potrzebnie?

      Usuń
  4. Właśnie dlatego, z wierzchu jest potem malowany farbą. To zabezpiecza przed ewentualnym rozpuszczeniem się wikolu. Poza tym jeśli ktoś się boi, to można zastosować wikol wodoodporny.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobry pomysł, warto spróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  6. ja planuję coś podobnego , ale strukturę zrobięw taki sposób , by mozna byłoo ją ustawić ZA tylną szybą akwarium , myślę ze to jest bezpieczniejsze i da podobny efekt "podwodnego świata" , pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Wikol występuje również w gatunku 3D , czyli wodoodpornym, aczkolwiek zamiast wikolu zdecydowanie polecam silikony do klejenia akwariów , wtedy jest pewność, że nie będziemy zmieniać odczynów wody przez przypadek.

    OdpowiedzUsuń
  8. a czy styropian nie zaszkodzi czasami rybom

    OdpowiedzUsuń
  9. Styropian biały chyba nie szkodzi. Ja mam go juz ponad 2 lata i jest ok. Co do struktury na zewnątrz akwarium też probowałem i nie ma nawet podobnego efektu. A co myślicie o łączeniu tych metod z drobną modyfikacją materiału? Otóż planujemy ze znajomym zaprawę wymienić naklej do płytek basenowych a farby na fuge różnego koloru. Świeżo posmarowany rzadki klej posypać piaskiem potem posmarować kolorową fugą a na koniec co jeszcze testujemy wykończyć wszystko szkłem wodnym. Może się to udać?

    OdpowiedzUsuń
  10. Pomysł oczywiście dotyczy styropianu białego. Narazie jesteśmy w fazie testów szkła wodnego a dokładniej czy nie "odkleja" się od struktury nie zabarwia się np na biało itp oraz zbieramy informacje czy ma jakiś wpływ na parametry wody ale dotychczasowe wyniki są obiecujące. Hobbyści używają go w terrariach i oczkach wodnych więc może się sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń
  11. czym można zmatowić farbę i zabezpieczyć ją przed odpadaniem?

    OdpowiedzUsuń
  12. Pytanie tylko dla ścisłości co do stosowanych farby - chodzi o EMALIĘ AKRYLOWĄ nie o EMULSJĘ AKRYLOWĄ (taką jak tradycyjnie daje się na ściany w pokojach)?

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny blog, bardzo pomocne rady :) Fajnie, że coś takiego jest w internecie ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam pytanie a propo tła styropianowego , ktore sam zrobilem i sklada sie ze styropianu cementu itd, czy to ze jest cement i bedzie on caly czas mial kontakt z wodą nie bedzie sie po jakims czasie rozpuszczal i wydzielal czegos ? . Myslalem to wszystko zalakierowac lakierem samochodowym , lub wodoodpornym ? Co mi doradzicie bo mam juz przygotowane wszytko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Farba akrylowa wystarczy ale jesli masz lakiekier matowy to bedzie perelka
      polecam jeszcze wymoczyc troche to co stworzyzsz w wodzie
      Pochwal sie efektem bo widze ze dawno to pisaleś :)
      Pozdrawiam

      Usuń
  15. czy styropian nie będzie wypierany przez wodę?
    Jak go zamocować do tylnej ścianki?

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy wikol nie rozpuści się w wodzie,farba jest w stanie dość to zabezpieczyć,?

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam. Jak wygląda twardość wody z elementami betonowymi? Sprawdzał ktoś może folię w płynie stosowaną w budownictwie do uszczelniania np. łazienek przed montażem płytek jak wpływa na twardość i toksyczność wody? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  18. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, cześć.W jakim prawie się specjalizujecie, jak wam idzie, Podkarpackie to chyba specyficzny region Polski?.Pomagamy zwierzakom w tamtym regionie, nie jesteśmy fundacją

      Usuń