odmulacz własnej roboty

ODMULACZE WŁASNEJ ROBOTY
Odmulacz nr 1.
Potrzebne będą:

  • Butelka po napoju lub wodzie mineralnej o pojemności 0,2-0,33 litra
  • Wąż gumowy długości minimum 2m.
  • Opaska zaciskowa
  • Ostry nóż lub mocne nożyczki
Najprostszym sposobem zbudowania odmulacza samemu, jest połączenie plastikowej butelki z wężem gumowym, o œrednicy wewnętrznej odpowiadajšcej œrednicy zewnętrznej szyjki butelki. Przy czym po nałożeniu węża na szyjkę najlepiej zabezpieczyć ją opaską zaciskową, by nie spadała. Jeœli mamy trudnoœci z założeniem węża, wczeœniej dobrze jest końcówkę węża zmiękczyć w gorącej wodzie i dopiero potem nasunąć na butelkę. Dno butelki obcinamy równo, tak by nie narobić zadziorów. Butelkę końcem obciętym wkładamy do akwarium, zasysamy wodę z drugiego końca, który wkładamy do wiadra, lub innego pojemnika, który musi stać zdecydowanie poniżej akwarium i mieszajšc delikatnie po powierzchni butelka usuwamy zanieczyszczenia z dna akwarium.
 
Odmulacz nr 2.
Potrzebne będą:
  • Rura PCV długości około 25 cm i średnicy 3 cm.
  • Rurka plastikowa od napojów
  • Wężyk akwarystyczny o długości min 2 m.
  • Brzęczyk ( pompka akwarystyczna)
  • Wąż gumowy gruby długoœci około 2m.
  • Korek, lub silikon
Należy rurkę od napojów wsadzić do rury PCV, tak by końcówka była tylko nieznacznie wyżej niż koniec rury i nakładamy na tę rurkę wężyk akwarystyczny. W drugi koniec rury PCV wkładamy koniec węża tak by tworzył przedłużenie rury PCV. Całość na tym końcu uszczelniamy silikonem. „Uszczelka-korek” znajduje się wewnątrz rury PCV, a w niej rurka plastikowa z wężykiem akwarystycznym, oraz wąż gumowy do spuszczania wody. Odmulacza możemy używać gdy silikon stwardnieje. W tym celu wkładamy rurę PCV do akwarium, podłšczamy wężyk akwarystyczny do brzęczyka, a koniec węża gumowego do wiadra. Bąbelki powietrza wdmuchiwane przez brzęczyk z jednej strony poruszają dno, a z drugiej wypychają wodę wraz zanieczyszczeniami do wiadra. Zaletą tego odmulacza jest to, że wiadro na brudna wodę, nie musi znajdować się poniżej akwarium, gdyż woda wypychana jest mechanicznie, a nie przy pomocy siły ciążenia.

4 komentarze:

  1. Po wielu próbach zrobiłem własny odmulacz z odzyskiem wody i chce podzielić się jego konstrukcją . Jako zbiornika na brudy użyłem zwykłego słoika po ogórkach około 0,5 L , jego nakrętkę trzeba było zmodyfikować gdyż cienka blacha poddawała by się deformacji . Na rynku daremnie szukać pojemnika szczelnego , przeźroczystego , taniego .
    Materiały :

    słoik ~0,5L lub więcej (sklep spożywczy )
    wąż do benzyny i oleju fi 8/1,5mm ( sklep motoryzacyjny )
    2 kątowniki do węża fi 10 wew , lepsza szczelność ( sklep motoryzacyjny )
    pompka zewnętrzna do wody AQNAEL MK-650 ( sklep zoologiczny )
    gąbka do filtra ( sklep zoologiczny )
    kawałek płyty pleksi grubości 2~3mm , na uchwyt ( zawieszkę ) pompy
    rurka z pleksi fi 14~20mm długość według potrzeby tzn. ponad wysokość akwarium (sklep zoologiczny dla wędkarzy lub jakieś opakowanie np. Po wielkim wiertle :) )
    pojemnik na filtr , gąbkę , np. plastikowa buteleczka ( wkład do świecznika )

    Potrzebne będą jeszcze elementy ( łączniki ) wykonane na tokarce zrobione np. z Boracetalu jakiś prętów plastikowych . Nie będę się szczegółowo rozpisywał , chodzi o ideę .

    Działa idealnie http://forum.superakwarium.pl/blog/25/entry-34-odmulacz-z-odzyskiem-wody/


    60L
    Tetratec 700
    buczek
    LED R/G/B/W 80szt.
    3 Danio
    7 Gupików
    4 Mieczyki
    3 Zbrojniki

    OdpowiedzUsuń
  2. Korzystam z prostego odmulacza z zaworem ze sklepu https://www.plantica.pl/produkty/czyszczenie/odmulacze i na moje potrzeby jest w zupełności wystarczający.

    OdpowiedzUsuń